Spurgeon Ne Vorbește Din Nou - Biblioteca Creștină

Spurgeon ne vorbește din nou

Charles Haddon Spurgeon - Spurgeon ne vorbește din nou

Spurgeon ne vorbește din nou – O selecţie de 10 predici ale marelui predicator englez Charles H. Spurgeon.

Charles Haddon Spurgeon s-a născut în anul 1834 și a decedat în anul 1892. La vârsta de 17 ani Spurgeon a intrat în lucrarea de pastor într-o biserică din Cambridgeshire. În anul 1854 el a acceptat să fie pastorul bisericii New Park Street Chapel din Londra, iar după cinci ani a devenit cel mai bine cunoscut predicator din oraș. În anul 1859 a fost pusă temelia unei noi biserici care urma să fie numită Metropolitan Tabernacle, unde Spurgeon a predicat în mod regulat la o adunare de 6000 de oameni, iar prin predicile lui tipărite săptămânal, se adresa unei mulțimi de aproape un milion de persoane.

Spurgeon a fost autorul unui magazin de publicație lunară și fondatorul și directorul colegiului propriu, numit „Pastor’s College”.

Spurgeon ne vorbește din nou – Introducere

CUPRINS