Pregătire Pentru Revenirea Lui Isus - A. W. Tozer - Biblioteca Creștină
📖 Carte audio 🎧

Pregătire pentru revenirea lui Isus

Aiden Wilson Tozer - Pregătire pentru revenirea lui Isus

Nimeni nu știe ziua, nici ceasul

Pregătire pentru revenirea lui Isus ne oferă o perspectivă panoramică asupra a ceea ce va urma și analizează ce înseamnă lucrul acesta pentru noi, pentru Biserică și pentru lume. Nimeni nu știe când Se va întoarce Domnul, dar siguranța revenirii Sale este nădejdea noastră binecuvântată!

Renumitul predicator și teolog A. W. Tozer afirmă că învățătura biblică clară și demnă de încredere referitoare la profețiile despre vremurile din urmă este de o importanță capitală – nu în ultimul rând din cauză că pe vremea lui, ca și în zilele noastre, existau glasuri nedemne de încredere care pretindeau că știu cu certitudine când se va întoarce Domnul.

Creștinul nu trebuie să se concentreze pe preziceri, insistă el, ci numai pe persoana lui Cristos. Această carte publicată acum pentru întâia oară prezintă incomparabila învățătură a lui Tozer pe marginea Apocalipsei. Descoperiți perspectiva lui proaspătă și actuală privind scopul profeției, care în opinia lui este să ne ia privirea de la prezent și să ne-o ridice spre veșnicie.

Mesajul lui Tozer nu oferă speculații, ci speranță. În ziua de azi trebuie să ne ridicăm privirea, “pentru că izbăvirea voastră se apropie” (Luca 21:28). Timpul aproape că s-a scurs, dar până va veni El trebuie să fim ocupați. Nu trebuie sa ne ocupam timpul încercând să aflăm cu exactitate ziua sau ceasul, ci să trăim zi de zi știind că El ar putea veni în orice clipă, continuând în același timp să facem lucrarea pe care ne-a dat-o de făcut.

Pregătire pentru revenirea lui Isus – fragmente din Introducere

Sursa audio: Hrană pentru Suflet
Lector: Cristian Colibaba

Carte apărută în format tipărit la:

Kerigma

Str. Mihai Viteazul, nr. 2