Biserica și lucrurile de pe urmă (Martyn Lloyd-Jones) - Biblioteca Creștină
Biserica și Lucrurile De Pe Urmă - Biblioteca Creștină

Biserica și lucrurile de pe urmă

Martyn Lloyd-Jones

Acesta este volumul final din seria „Mari doctrine ale Bibliei”; prelegeri ținute de maestrul predicator Martyn Lloyd-Jones, prin care acesta deschide Biblia ca să descopere lucrurile esenţiale ale credinţei creştine. Atenţia noastră se îndreaptă acum spre Biserica și lucrurile de pe urmă.

Lloyd-Jones începe printr-un studiu aprofundat al Bisericii şi al sacramentelor sale urmărind înţelegerea corectă a botezului şi cinei Domnului. Capitolele ulterioare se concentrează asupra venirii a doua oară a lui Cristos, judecata finală şi învierea trupului. Pe lângă un studiu detaliat al textelor biblice cheie din Daniel 9 şi Apocalipsa, Lloyd-Jones mai examinează punctele de vedere diferite existente despre acest subiect şi urmăreşte modul în care este realizat planul lui Dumnezeu faţă de evrei.

Unii oameni pretind că-ți vorbesc din Scripturi; îți dai seama că abordează greșit anumite probleme, dar nu știi cum să le răspunzi. Scopul major al studierii doctrinelor biblice este ca fiecare credincios să poată descoperi greșelile transmise prin asemenea învățături. Când credincioșii vor reuși să priceapă adevărata învățătură a Bibliei, vor fi capabili să testeze toate învățăturile care le sunt oferite.” – Martyn Lloyd-Jones

Biserica și lucrurile de pe urmă – Coperta a doua

Carte apărută la Editura Făclia

Ascultă cartea audio